Γενικός Γραμματέας

daskalopoulos

Χρήστος Δασκαλόπουλος

Γεννήθηκε στην Πρέβεζα και είναι Δημότης Πρέβεζας.

Αποφοίτησε από τη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων, την Ανωτάτη Σχολή Πολέμου, την Ανωτάτη Σχολή ΕΘνικής Άμυνας, την Ανωτέρα Σχολή Ψυχολογικών Επιχειρήσεων και τη Στατιστική Σχολή της Βιομηχανικής Σχολής Πειραιώς.

Ως Αξιωματικός Πυροβολικού διοίκησε Μονάδες και διεύθυνε Επιτελεία ανάλογα κάθε φορά του βαθμού του.

Παραιτήθηκε το Φεβρουάριο του 1998. Τότε ήταν διευθυντής του Στρατιωτικού Γραφείου του Υφυπουργού Εθνικής Άμυνας, θέση την οποία κατείχε από το 1993 και συνεργάστηκε με δύο Υφυπουργούς (Νίκο Κουρή και Δημήτρη Αποστολάκη).

Μετά την αποστρατεία του αφοσιώθηκε στην Τοπική Αυτοδιοίκηση. Έκανε δικό του Ανεξάρτητο Συνδυασμό και έλαβε μέρος στις εκλογές του 1998 και του 2002 ως υποψήφιος Δήμαρχος Χολαργού Αττικής. Και στις δύο εκλογές έλαβε ποσοστό 25%, μετέχοντας στα Δημοτικά Συμβούλια ως Επικεφαλής παράταξης.

Το 2010 με την εφαρμογή του «Καλλικράτη» συνεργάστηκε με τον τότε Δήμαρχο Παπάγου και κέρδισε τις εκλογές του νέου Δήμου Παπάγου – Χολαργού. Ανέλαβε καθήκοντα Αντιδημάρχου με τις αρμοδιότητες του τοπικού Αντιδημάρχου του Χολαργού (1/1/2011 – 1/1/2012). Από 1/1/2015 μέχρι 31-8-2014 ανέλαβε Αντιδήμαρχος Τεχνικών και Οικονομικών Υπηρεσιών του Δήμου Παπάγου – Χολαργού αξιοποιώντας προγράμματα ΕΣΠΑ, ΠΕΠ, Πράσινου Ταμείου, ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ κλπ.

Στις Δημοτικές εκλογές του 2014 έλαβε μέρος ως υποψήφιος Δήμαρχος εκλέγοντας δύο Δημοτικούς Συμβούλους. Παραιτήθηκε από τη θέση του Επικεφαλής της Παράταξης του και από τη θέση του Δημοτικού Συμβούλου.

Επίσης, έχει διατελέσει: Πρόεδρος Επιτροπής Διαβούλευσης (1/1/2011 – 31/8/2014), Πρόεδρος Επιτροπής Ποιότητας Ζωής (1/1/2011 – 1/1/2012), Πρόεδρος Οικονομικής Επιτροπής (1/1/2013 – 31/8/2014), Αναπληρωτής Δημάρχου (1/1/2012 – 1/1/2013), Υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας (1/1/2011 – 1/1/2013).